Tiské stěny jsou velice populární i díky své poloze mezi městy Děčín, Teplice a Ústí nad Labem, dostupné po dálnici D8 z Prahy na Drážďany. Tiské stěny leží v nejzápadnější části Labských pískovců, v těsné blízkosti národního parku České Švýcarsko a Saské Švýcarsko.
Hřeben skalního města dosahuje nadmořské výšky 613 metrů, nejvyšší z věží města jsou až 70 metrů vysoké. Tiské stěny jsou součástí soustavy Natura 2000 díky výskytu zajímavých ptáků – sokola stěhovavého a poštolky obecné. Tiské stěny vznikly přibližně před 100 miliony let v období druhohor na dně moře, kde postupně sedimentovalo několik vrstev písčitých usazenin. Ty pak díky tisícileté erozi po ústupu moře zvětraly do dnešní podoby skalního města s desítkami věží, puklin, tunelů a jeskyní. Do masivu Tiských stěn patří taktéž rozsáhlá pískovcová plošina „Nad Stěnami“, jejíž dominantou je věž Doga, s krásným výhledem na jih směrem k Českému Středohoří.
Před rozkvětem pěší turistiky koncem 18. století byly Tiské stěny mnoha mýty a legendami. Jedna z nich dokonce pravila, že skalní město je výtvorem samotného ďábla, proto se do skal báli i někteří z místních. Počátkem 19.století se začaly objevovat v Tisé první hostince pro turisty, básníci a malíři začali pojmenovávat skalní věže a celá oblast Tiských stěn se začala formovat v atraktivní turistickou destinaci. Po staletí neprůchodný a orientačně náročný terén začal být postupně upravován pro potřeby turistiky. Zajímavostí je, že do roku 1918 byl do skalního města zákaz vstupu bez průvodce. Dnes vedou mezi věžemi dvě naučné stezky, terén je přístupný i pro méně zdatné turisty. Do Tiských stěn lze vstoupit třemi vstupy – hlavním od kostela sv.Anny v Tisé; u Turistické chaty Tisá kolem skalního útvaru Hřib, nebo případně přes Camp Tisá na západní straně obce podél věže Vyhlídka, která posloužila jako kulisa k natáčení hollywoodského velkofilmu Letopisy Narnie.
Dostupnost autem:
6 km
Dostupnost pěšky/na kole:
5 km
Vhodné pro děti:
ano
Vhodné pro kočárek, vozík:
částečně