Tiské Stěny są również bardzo popularne ze względu na swoje położenie między miastami Děčín, Teplice a Ústí nad Labem, do których można dojechać autostradą D8 z Pragi do Drezna. Tiské Stěny leżą w najbardziej wysuniętej na zachód części Łabskich Piaskowców, w bezpośrednim sąsiedztwie parków narodowych Czeska Szwajcaria i Szwajcaria Saksońska.
Grzbiet skalnego miasta osiąga wysokość 613 metrów n.p.m., a najwyższe z jego wież mają do 70 metrów wysokości. Tiské Śtěny stanowią ze względu na obecność interesujących ptaków – sokoła wędrownego i pustułki część systemu Natura 2000 Tiské Stěny powstały około 100 milionów lat temu w erze mezozoicznej na dnie morskim, gdzie stopniowo odkładało się kilka warstw piaszczystych osadów. Następnie zostały one zwietrzałe przez tysiące lat erozji, gdy morze cofnęło się do obecnego skalnego miasta z dziesiątkami wież, szczelin, tuneli i jaskiń. Masyw Tiskich Stěn obejmuje również rozległy piaskowcowy płaskowyż „Nad Stěnami“,nad którym góruje wieża Doga, z pięknym widokiem na południe w kierunku Średniogórza Czeskiego.
Przed rozkwitem turystyki pieszej pod koniec XVIII wieku, krążyły mity i legendy na temat Tiských Stěn. Jedna z nich głosiła nawet, że skalne miasto zostało stworzone przez samego diabła, dlatego niektórzy mieszkańcy bali się chodzić na skały. Na początku XIX wieku w Tisej zaczęły pojawiać się pierwsze zajazdy dla turystów, poeci i malarze zaczęli nadawać nazwy skalnym wieżom, a cały obszar Tiských Stěn zaczął kształtować się w atrakcyjne miejsce turystyczne. Teren, przez wieki nieprzejezdny i trudny w nawigacji, stopniowo zaczął być dostosowywany do potrzeb turystyki. Warto zauważyć, że do 1918 roku do skalnego miasta nie można było wejść bez przewodnika. Dziś między wieżami prowadzą dwa szlaki turystyczne, a teren jest dostępny nawet dla mniej doświadczonych turystów. Na teren Tiských Stěn można wejść przez trzy wejścia – wejściem głównym spod kościoła św. Anny w Tisej; przy Schronisku Turystycznym Tisá, wejściem koło formacji skalnej Grzyb lub ew. przez Camping Tisá od strony zachodniej miejscowości wzdłuż wieży Vyhlídka, która posłużyła jako tło do kręcenia hollywoodzkiego hitu filmowego Opowieści z Narnii.
Dostępność samochodem:
6 km
Dostępność pieszo/na rowerze:
5 km
Trasa odpowiednia dla dzieci:
tak
Trasa odpowiednia dla wózka dziecięcego, inwalidzkiego:
częściowo